Narodowe czytanie w Słupcy – Galeria zdjęć!

231
wyświetlenia

“Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej była lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. Tym razem czytaliśmy przed budynkiem Miejskiego Domu Kultury.

Od lat do akcji przyłącza się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, więc i w tym roku w Słupcy można było usłyszeć wspólne czytanie. Tym razem komediodramatu Gabrieli Zapolskiej. Słychać je było przed Miejskim Domem Kultury, bo tam zebrali się czytający. Wśród nich byli samorządowcy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, pracownicy miejskich i powiatowych jednostek, czytelnicy biblioteki, młodzież, bibliotekarze. Ta coroczna akcja łączy miłośników literatury, popularyzuje czytelnictwo oraz dzieła polskich klasyków.
“Moralność pani Dulskiej” to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Dziękujemy wszystkim, którzy wcielili się w literackie role i uczestniczyli w tym literackim święcie.
W rolę Dulskiej wcieliły się panie:
Iwona Buśkiewicz, Magdalena Kosmalska-Zauer, Anita Kubicka, Seweryna Lewandowska, Natalia Loritz, Katarzyna Rybicka, Elżbieta Szczepankiewicz
Zbyszka zaprezentowali:
burmistrz Michał Pyrzyk, starosta Jacek Bartkowiak, Mariusz Król, Marcin Pietrzykowski, Krzysztof Raczyński
Hanka:
Joanna Fałdzińska, Antek Kalisty
Mela:
Anna Borak, Ewa Czaplińska, Wiktoria Zielińska
Hesia:
Dorota Madaj, Julia Mareńda, Aleksandra Sikorska
Juliasiewiczowa:
Julia Kusiołek, Monika Rogalska, Wiktoria Zielińska
Lokatorka:
Donata Hedrych, Katarzyna Rybicka
Scenariusz przygotowała polonistka z Zespołu Szkół Ekonomicznych – Joanna Fałdzińska, a w role narratorów wcielili się uczniowie – Mateusz Górecki oraz Antoni Kalisty. Ideę Narodowego Czytania opowiedziała oraz powitała gości dyrektor biblioteki – Anna Karpińska. Zabawa była przednia! Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej akcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ