Narodowe Czytanie w Koszutach-galeria zdjęć

708
wyświetlenia

14 października w nowo oddanej Świetlicy Środowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Józefa Janika w Koszutach już po raz kolejny odbyło się Święto Narodowego Czytania – Nowele polskie.

Celem, podobnie jak w latach ubiegłych, jest promowanie literatury polskiej. Jednak tegoroczne Narodowe Czytanie nieco różniło się od lat ubiegłych, ponieważ nie czytano jednej lektury, a do wyboru było aż osiem nowel.
Przeczytano fragmenty: Katarynki Bolesława Prusa oraz Dobrej Elizy Orzeszkowej.
Wszystkich zaproszonych gości, rodziców, dzieci oraz pracowników szkoły przywitała dyrektor Anna Lewandowska, która w swym wystąpieniu przypomniała, jak ważna i szlachetna jest we współczesnym „obrazkowym świecie” promocja czytelnictwa, a zwłaszcza klasyki literatury polskiej.
Zwróciła również uwagę, że jest to nie tylko wyjątkowe wydarzenie kulturowe, ale również wyjątkowa uczta duchowa, która promuje piękno naszej literatury oraz chlubną historię naszego narodu „zaklętą” w słowie pisanym. Nadmieniła również, że polscy pisarze i ich działa podziwiani i znani są nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie, czego doskonałym przykładem jest nasza tegoroczna Noblistka Olga Tokarczuk. Jej utwory przekraczają granice, rzeczywistość w nich uchwycona balansuje miedzy skrajnościami – naturą a kulturą, rozumem i szaleństwem. I to czyni ją wyjątkową. Należy zatem promować czytelnictwo, a takie akcje jak Narodowe Czytanie są do tego najlepszą sposobnością.
Nowele, których fragmenty zostały zaprezentowane podczas Narodowego Czytania w naszej szkole, nie były przypadkowe, ponieważ dotyczyły one bardzo ważnych wartości, które we współczesnym świecie są nierzadko pomijane, do nich należą chociażby: miłosierdzie, szlachetność, solidarność, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.
W rolę bohaterów prezentowanych utworów wcielili się zaproszeni goście, uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele.
W role bohaterów Dobrej Elizy Orzeszkowej wcielili się:
Grażyna Kazuś – Wójt Gminy Słupca
Jarosław Kobos – dyrektor CUW w Słupcy
Karolina Walczak – Sekretarz Gminy Słupca
Anna Lewandowska – Dyrektor szkoły Podstawowej W Koszutach
Alina Maciaszek – Przewodnicząca Stowarzyszenia KGW oraz Przewodnicząc Rady Rodziców
Marysia Gorzelańczyk – uczennica klasy VI

Historię Pana Tomasza- bohatera Katarynki Bolesława Prusa opowiedzieli:
Cezary Przybylski – Zastępca Wójta Gminy Słupca
Jerzy Kopczyński – Przewodniczący Rady Gminy
Anna Karpińska – Dyrektor Biblioteki Miejskiej i Powiatowej w Słupcy
Bogdan Kukulski – Radny Powiatu Słupeckiego
Maria Paterek – Członek Rady Sołeckiej Młodojewo Parcele
Józef Włodarczyk – sołtys wsi Koszuty Parcele
Andrzej Siwiński – sołtys wsi Koszuty
Rafał Chmiel– Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy
Wojciech Młodożeniec – Komendant OSP w Kamieniu
Alina Maciaszek – Przewodnicząca Stowarzyszenia KGW oraz Przewodnicząc Rady Rodziców
Ewa Domińska – Przewodnicząca Stowarzyszenia Razem dla Koszut
Maria Pilarczyk – uczennica klasy IV
Bożena Koniecką – nauczyciel i pedagog Szkoły Podstawowej w Koszutach
Łukasz Grabowski – uczeń klasy VIII

Stylowa scenografia, fantastyczne stroje występujących oraz fenomenalna gra aktorów, którzy to w absolutnie profesjonalny sposób oddali charaktery bohaterów, w których rolę się wcielili, sprawiły, że widzowie mogli odbyć swoistego rodzaju podróż w czasie i przenieś się do epoki, w której żyli i tworzyli Eliza Orzeszkowa oraz Bolesław Prus. Widzowie z pewnością poczuli klimat, a co najważniejsze mogli poznać problemy ówczesnego świata.
Wspólnym mianownikiem utworów, które były prezentowane podczas Narodowego czytania, jest szeroko pojęta polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Zwięzła forma nowel idzie w parze z mistrzowskim stylem i plastycznością, które pojawiły się w każdym opisie miejsca, i pozostawiają w umysłach czytelników niezatarte wrażenia. Ważne jest to, że dziś te teksty nie straciły na swojej aktualności, uczą nas przede wszystkim tego, że nie wolno tracić wrażliwości na krzywdę ludzką ani zapomnieć o chlubnej historii naszego narodu. Historii targanej wichrami wojny.
Uroczystość przygotowały: Wiesława Frydrychowicz i Danuta Szaraszek we współpracy z rodzicami i nauczycielami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ