„Myślę, więc nie śmiecę”- sprzątanie świata w SP Koszuty

193
wyświetlenia

W trzeci weekend września przypada 28 akcja sprzątania świata. Jak co roku Szkoła im. J. W. Janika w Koszutach przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Sprzątnie Świata –Polska 2021”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”.

Przedsięwzięcie to jest wspólną lekcją poszanowania środowiska jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. W ostatnich latach plastikowe opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe, oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej. Plastikowe odpady stały się jednym z problemów cywilizacyjnych, aby z nim walczyć wystarczy zacząć od siebie zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz wdrażając w życie ideę less waste (mniej odpadów) i zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj).
Mając na uwadze tegoroczne hasło, zachęcaliśmy uczniów, aby podjęli działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych. W krótkiej prezentacji przygotowanej przez organizatorów akcji: Annę Filipiec i Annę Andryszak; zostały przedstawione sposoby, mające wpływ na ograniczenie plastiku i tworzyw sztucznych
w życiu człowieka.
Następnie uczniowie przypomnieli sobie zasady prawidłowej segregacji odpadów , po czym udali się wraz z opiekunami w przydzielone miejsca, aby uprzątnąć teren wokół szkoły.
Wszystkie działania podejmowane poprzez akcję sprzątanie świata mają na celu uświadomić młodym pokoleniom, że zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które
w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ