Mieszkańcy Miasta i Gminy protestują przeciwko TECHNICE!

1967
wyświetlenia

Od ponad dwóch lat mieszkańcy Miasta i Gminy Słupca protestują przeciwko decyzji wydanej przez Gminę na przetwarzanie osadów ściekowych dla firmy Technika z Poznania. Inwestycja tej Firmy miała by powstać przy granicy naszego miasta, w bliskiej odległości od jego centrum.

W chwili obecnej sprawa jest w SKO Konin. Mieszkańcy szukają pomocy również w instytucjach ochrony środowiska, biurach poselskich i senatorskich.

Uważamy, iż planowana inwestycja może powodować zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne między innymi w wyniku stosowania nieprawidłowych technik gospodarowania pozyskanymi odpadami. Rozpatrując powyższe, należy mieć na uwadze sposób działania tej firmy w innych miejscowościach, gdzie okoliczni mieszkańcy wytykają inwestorowi różne nieprawidłowości, a wobec którego toczą się postępowania wyjaśniające i procesy karne. Składniki zawarte w odpadach głównie organiczne ulegają przemianą biochemicznym, oddziałują na środowisko i człowieka przez produkty rozkładu. Odpady charakteryzują się wieloma niekorzystnymi cechami m.in. niestabilnością, podatnością na zagniwanie, wydzielaniem uciążliwych odorów i stanowią one potencjalne zagrożenie zakażeniami związane z obecnością w odpadach drobnoustrojów chorobotwórczych. Zalegające odpady stwarzają też dobre warunki dla żerowania owadów i bytowania gryzoni, które mogą przenosić zarazki chorobotwórcze. Jednocześnie inwestycja budzi wątpliwości w zakresie wystąpienia uciążliwości odorowej w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania przedsięwzięcia ze względu na skalę inwestycji oraz bliską odległość od zabudowy mieszkalnej znajdującej się w odległości ok. 160m od granicy przedmiotowego terenu – piszą mieszkańcy.

Z odpowiedzi Ministra Środowiska działalność tej firmy polegająca na przetwarzaniu odpadów na terenie zakładu w Grodzisku Wielkopolskim była przedmiotem kilku kontroli Wielkopolskiego WIOŚ na terenie powiatów grodziskiego, wolsztyńskiego i nowotomyskiego w sposób powodujący uciążliwości dla mieszkańców. Podczas każdej z tych kontroli stwierdzono nieprawidłowości, przy czym najpoważniejsze z nich dotyczyły pozbywania się mieszanek rekultywacyjnych z grupy BIQMIN-28/R wytworzonego przy wykorzystaniu komunalnych osadów ściekowych, wbrew przepisom ustawy o odpadach, tj. jako produktów, pomimo iż mieszanki te nie przestały być odpadami.
.
Najlepszym przykładem na zobrazowanie działalności firmy Technika i tym co grozi mieszkańcom Miasta i Gminy Słupca jest reportaż TVP przeprowadzony na Mazurach z działalności tej firmy. Liczymy na to, że osoby i urzędy odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w tej sprawie staną po naszej stronie by problem mieszkańców Mazur nie był również naszym PROBLEMEM! – wypowiadają się dalej okoliczni mieszkańcy.

Poniżej link do reportażu TVP przedstawiający działalność tej firmy.
Materiał na ten temat zaczyna się od 9 minuty. – https://vod.tvp.pl/video/alarm,05032020,46644478

Odpowiedź Ministra:
Odpowiedz Ministra Środowiska

2 KOMENTARZE

  1. Mają zwozić osady ściekowe z całego regionu przy samej granicy miasta Słupca, w bliskiej odległości od jego centrum. Mieszkańców czeka ogromny FETOR. To co nam zafundują najlepiej oddaje reportaż tvp przedstawiony w linku.

  2. A gdzie mieszkańcy w tym wszystkim???!!!! kompletny brak wyobraźni i żeby to nie była bezmyślność urzędnicza!!!!!bo tylko liczą się przepisy a nie ludzie!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ