Likwidują historyczne groby na słupeckim cmentarzu

2184
wyświetlenia
Miejsce po historycznym w/g Macieja Nowackiego nagrobku w starej części cmentarza, którego nie udało się mu uratować. Teraz powstanie tam nowy nagrobek.

Członek Słupeckiego Towarzystwa Kulturalnego Maciej Nowacki dwa dni temu opowiadał lokalnej gazecie o problemach związanych z likwidacją zabytkowych grobów w starej części słupeckiego cmentarza. Kiedy chciał pokazać nam, o które groby chodzi okazało się, że grobu już nie było. Bardzo się zmartwił.

Jest tyle miejsca na tym cmentarzu, zresztą jest to zasługa ks. Szczygłowskiego, który wykupił tyle ziemi pod cmentarz, żeby była rezerwa na inne nagrobki. A teraz ktoś się pcha w starą część, nie wiem z jakiego tytułu sobie upatrzył to miejsce. Ten nagrobek, co go dzisiaj zlikwidowali był bardzo porządny, z charakterystycznymi pełnymi ciepła, serdecznymi napisami. Myślałem, że zrezygnowali z tych likwidacji, a dziś przychodzę i nie ma grobu. Brak słów. Nie będę komentował– mówi Maciej Nowacki.

Według pana Macieja, jeżeli są wolne miejsca na cmentarzu, to można tam pochować zmarłych i nie trzeba likwidować starych nagrobków, które stanowią historię miasta Słupcy. Nie wszystkie nagrobki miały szczęście znaleźć się w spisie zabytkowych, który był robiony dawniej. Wiele było zbyt skromnych, jednak według naszego rozmówcy również stanowią historię miasta. Jeżeli będą likwidowane stare groby w starej części cmentarza za jakiś czas przestanie ona mieć wartość historyczną.

To straszne jak można nie doceniać historii, nie doceniać tych, którzy zmarli – mówi smutno pan Maciej.

Piotr Stróżyk

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ