Liczą populację Ślimaka Winniczka

3166
wyświetlenia

W odmętach Internetu możemy natknąć się na pewne ciekawostki. Okazuje się, iż strzałkowskie gimnazjum dołączyło do Ogólnopolskiej Internetowej Akcji Liczenia Populacji Ślimaka Winniczka.

Z prośbą do placówek zwrócił się Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Wasze zaangażowanie pomoże nam zlokalizować i ocenić liczebność lokalnych populacji tego, wpisanego na listę gatunków chronionych ślimaka. Cenna będzie każda informacja o występowaniu, bądź braku ślimaka winniczka w okolicy Waszego zamieszkania. Dla nauczycieli przyrody i biologii – uczestników akcji, istnieje możliwość otrzymania potwierdzenia udziału w akcji liczenia winniczka – czytamy.

Liczenie populacji Ślimaka Winniczka jest doskonałym projektem badawczym dla uczniów placówek, które przystępują do badań, jak o ciekawym doświadczeniem – być może dla przyszłych studentów nauk przyrodniczych. Celem badań jest oszacowanie liczby winniczków oraz wskazanie miejsc, gdzie ślimak występuje licznie, a gdzie jest go mało. Za nami już kilka edycji owego projektu badawczego, który kilka lat temu został zlecony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która wydaje zgody na zbiór i sprzedaż ślimaków. Zgodnie z przepisami dozwolony jest zbiór winniczków o średnicy muszli powyżej 30 mm, w okresie od 1 do 31 maja. Jeśli badania wykażą, że ślimaków jest mało, ich zbiór może zostać ograniczony lub zakazany. Polskie ślimaki są towarem eksportowym, sprzedawanym głównie do Francji, w której są przysmakiem.

Jak się okazuje rzetelna inwentaryzacja winniczków jest sprawą trudną i pracochłonną, ale nie niemożliwą.

(…)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ