„Lekcje z ZUS” w ZSP Zagórów

566
wyświetlenia

Już po raz drugi uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych uczestniczyli w projekcie edukacyjnym “Lekcje z ZUS”. Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dzięki temu przedsięwzięciu młodzież zdobyła praktyczną wiedzę z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej i przysługujących im świadczeń . W trakcie czterech lekcji przeprowadzonych przez koordynatora projektu, nauczyciela przedmiotów ekonomicznych Agnieszkę Frankowską uczniowie zapoznali się zagadnieniami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi. Dowiedzieli się jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak opłacać składki przy prowadzeniu firmy. Ciekawym uzupełnieniem tematyki były materiały dydaktyczne do projektu przygotowane przez ZUS. Pomoce zostały przekazane uczniom w postaci ciekawych książeczek. Zawarte w nich scenariusze lekcji, mapy myśli i atrakcyjne multimedia, urozmaicały każdą lekcję. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach przedmiotów podstawy przedsiębiorczości i podstawy działalności gospodarczej, uczestnikami byli uczniowie klas: I LO, IV TOT i TG oraz III ZSZ.

27 listopada odbyła się olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W etapie szkolnym wzięli udział wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie. Młodzież rozwiązywała test składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru. Komisja szkolna sprawdziła prace, wyłoniła trzy najlepsze i protokół oraz testy przekazała do komitetu wojewódzkiego.

Uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki to: Tomasz Wojewoda z klasy IV TG, Anna Marjańska i Daria Jasiak z klasy I LO. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie.

Udział w projekcie „Lekcje z ZUS” pozwolił uczniom na poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych z zakresu ubezpieczeń społecznych, młodzież jest lepiej przygotowana do wejścia na rynek pracy, oraz do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych wyborów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ