Lekarz oszukiwał NFZ, mieszkańcy Powidza przesłuchiwani

2565
wyświetlenia

Jak wynika z naszych informacji kilkunastu mieszkańców Powidza było niedawno wezwanych na przesłuchania do Komendy Powiatowej Policji w Słupcy.

Dowiedzieliśmy się, że przesłuchania dotyczyły nadużyć lekarskich. Polegały one na pobieraniu zapłaty za porady lekarskie, podczas gdy nie były one realizowane w rzeczywistości, fałszowaniu dokumentacji medycznej oraz nieuprawnionym dysponowaniu danymi osobowymi. Po rozmowach z NFZ dowiedzieliśmy się, że proceder ten polega na przedstawianiu w NFZ nieprawdziwej dokumentacji rozliczeniowej, w której wykorzystując zdobyte nielegalnie dane osobowe pacjentów lekarz przedstawiał fałszywie zawyżoną ilość wykonanych przez siebie świadczeń medycznych.

Wśród wykorzystanych danych znalazły się też dane osobowe mieszkańców Powidza, stąd te przesłuchania. Policja nie chciała udzielić informacji na temat prowadzonego śledztwa. Wiemy tylko, że przesłuchania są prowadzone w całym kraju a przesłuchania w Słupcy jak w całej Polsce są prowadzone na zasadzie  pomocy prawnej dla policji w Szczecinie i wygody mieszkańców.

Dwa lata temu również w Szczecinie była podobna sprawa dotycząca wyłudzeń pieniędzy od NFZ. Oskarżonych zostało wtedy trzech lekarzy, w tym właściciel niepublicznej przychodni, dwie pielęgniarki, rejestratorka i jej mąż. Sprawę prowadzili policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Szczecinie. Większość pacjentów, za które lekarz niesłusznie pobierał świadczenia to były dzieci z koloni, obozów, które przyjeżdżały w okresie wakacji w rejon działalności przychodni podejrzanego lekarza i osoby starsze przyjeżdżające nad morze na turnusy rehabilitacyjne.

Jak wygląda sytuacja prowadzonego śledztwa, w sprawie którego przesłuchiwano mieszkańców Powidza nie chciano nam powiedzieć.

Od chwili przekazania sprawy do organów ścigania, ZOW NFZ nie udziela w danej sprawie informacji, pozostawiając to policji lub prokuraturze – napisała do nas Małgorzata Koszur, Rzecznik Prasowy Zachodniopomorskiego OW NFZ.

Piotr Stróżyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ