Jeździli pijani bez uprawnień!

561
wyświetlenia

Skrajną nieodpowiedzialnością i lekceważeniem przepisów wykazało się trzech mężczyzn, którzy jako uczestnicy ruchu drogowego zostali zatrzymani przez słupeckich policjantów podczas minionego weekendu. Kierując samochodami zdecydowali się wsiąść za przysłowiowe „kółko” będąc pod wpływem alkoholu, żaden z nich nie miał również uprawnień do kierowania.

23 maja w Wylatkowie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 21-letniego kierowcę, który prowadził auto będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało ok. 1,3 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Okazało się, że prowadzący Skodę Oktavię nie posiadał również uprawnień do kierowania.

Do podobnych sytuacji doszło dzień później na terenie miasta Słupcy oraz w gminie Strzałkowo.
W Słupcy funkcjonariusze zatrzymali kierowcę samochodu osobowego, który prowadził pojazd będąc po użyciu alkoholu – 0,48 promila alkoholu w organizmie i nie posiadał uprawnień do kierowania. Od mężczyzny pobrano krew do badań na obecność narkotyków.

W Wólce kierowca nissana, którego chcieli skontrolować funkcjonariusze drogówki nie zatrzymał się do kontroli. Nie zrobił tego pomimo, że policjanci jadący za nim oznakowanym radiowozem dawali wyraźnie znaki do zatrzymania włączając sygnały dźwiękowe i świetlne. Mężczyznę ujęto po pościgu i wtedy okazało się co było przyczyną jego ucieczki – był nietrzeźwy (0,6 promila alkoholu w organizmie) oraz nie posiadał uprawnień do kierowania. 28-latka osadzono w policyjnej izbie zatrzymań. Śledczy prowadzący postępowanie w jego sprawie będą wnioskować do prokuratury o zastosowanie wobec kierowcy dozoru policyjnego oraz wydania przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów. Za popełnienie dwóch przestępstw grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

(W 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks Karny z dnia 6 czerwca 1997 r., gdzie jedną ze zmian było wprowadzenie nowego przestępstwa tzw. ucieczki przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego. W art. 178b KK czytamy „kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ