Jaki jest koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego?

159
wyświetlenia

Coraz więcej osób interesuje się panelami fotowoltaicznymi. To zainteresowanie może wynikać z kilku powodów. Przede wszystkim wykorzystując źródła energii odnawialnej, dbamy o środowisko. Jednak powody są również bardziej przyziemne. Po prostu mając własne źródło energii elektrycznej, będziemy niezależni do dostawców energii sieciowej, a także przestaniemy płacić comiesięczne rachunki za prąd. Aczkolwiek możemy się zastanawiać, czy to się opłaca. Jaki jest koszt zamontowania paneli fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym?

Jak sprawdzić opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Nie da się ukryć, że wykonanie instalacji fotowoltaicznej nie jest najtańsze. Jednakże plusy jej posiadania znacznie przewyższają koszty inwestycji. Dobrze jest jednak wiedzieć zawczasu, ile nas wyniesie założenie jej dla naszego domu. Pomocny w tym może być kalkulator fotowoltaiczny, jaki udostępnia SunErgo: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/. Korzystając z takiego narzędzia online, oszacujemy nie tylko koszt inwestycji, ale też jaką powierzchnię powinny zająć panele fotowoltaiczne, a także po ilu latach inwestycja się zwróci całkowicie i ile wyniosą oszczędności po 25 latach! Zobrazowanie, ile możemy oszczędzić, z pewnością dla wielu osób zadziała motywująco.

Wybierając sprawdzoną firmę do współpracy przy tym projekcie, mamy pewność, że instalacja fotowoltaiczna spełni nasze wymagania. Mieszkańcy Wielkopolski mogą skorzystać z usług SunErgo — firmy, która pracowała już nad setkami instalacji dla domów jednorodzinnych, jak i obiektów użytkowych. Warto pamiętać, że kalkulator może nam pokazać szacunkowe koszty, a więc będziemy mniej więcej przygotowani finansowo. Jednak to konsultant firmy dokładnie powie nam, jaka instalacja najbardziej nam się opłaci i poda ostateczny kosztorys całej inwestycji.

Własny prąd — dlaczego warto postawić na fotowoltaikę?

Inwestycja kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych w instalację fotowoltaiczną, zacznie się zwracać dopiero w kolejnych latach. Dlatego sporo osób się zastanawia czy faktycznie warto podjąć się takiego projektu. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta. Tak, warto zainstalować fotowoltaikę nawet w domu jednorodzinnym. Jednakże musi to być instalacja dobrze dobrana do potrzeb mieszkańców budynku. Zbyt mała moc instalacji nie pokryje całego zapotrzebowania i trzeba będzie dokupować prąd z sieci. Ale za to instalacja o większej mocy, może sprawić, że staniemy się prosumentem, a to oznacza, że nadwyżkę można sprzedać do sieci i jeszcze zarobić na produkowaniu prądu. Dobrze jest więc kierować się opinią specjalisty, podczas wybierania instalacji dla własnego domu.

Możliwość sprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii jest ogromną zaletą. Nie tylko mamy prąd do własnego użytku, który zaspokaja nasze potrzeby, ale mając nadwyżkę, możemy dodatkowo na niej zarobić. Zatem jeśli myślimy o jeszcze dodatkowych możliwościach zarobkowania, warto pomyśleć o instalacji, która umożliwi uzyskiwanie stałych zysków.

A co jeśli po prostu chcemy nie płacić rachunków za anergię elektryczną, ale nie zależy nam na jej sprzedaży? Tak naprawdę o tym myśli większość osób, które chcą założyć instalację fotowoltaiczną w domu jednorodzinnym. Własne źródło prądu jest naprawdę potrzebne i wygodne. Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. A skoro słońce świeci codziennie, to mamy pewność, że codziennie wyprodukujemy potrzebny nam prąd.

Dostawy prądu z własnego źródła, będą więc nieprzerwane. Inaczej niż prądu z sieci. Nawet najlepszy dostawca prądu nie może nam zagwarantować, że nagle nie będzie awarii w sieci czy też linia energetyczna nie zostanie zerwana. Przerwy w dostawach zdarzają się dość często i choć zwykle nie są długie, to mogą być męczące. Czasem też psują nam plany lub sprawiają, że nie możemy wykonywać swojej pracy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję we własne źródło energii elektrycznej. A do tego może ono być całkowicie ekologiczne i samo wystarczalne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ