Jak funkcjonuje oddział płucny i nowe poradnie w słupeckim szpitalu

2386
wyświetlenia

O to jak będzie w przyszłości funkcjonował oddział płucny pyta wielu pacjentów i zainteresowanych losem słupeckiego szpitala. Po ostatnim zaanektowaniu parteru i sal na ZOL, dla oddziału płucnego pozostało tylko pierwsze piętro. Co było powodem takiej decyzji? Poprosiliśmy dyr. Rafała Spachacza o wyjaśnienie sytuacji.

Świadczenia w zakresie chorób wewnętrznych – interny udzielane są w Słupcy w dwóch oddziałach Oddziale Chorób Wewnętrznych i Oddziale chorób Płuc i Gruźlicy – mówi dyrektor Rafał Spachacz.

Poniżej przedstawiamy nadesłany przez dyrekcję materiał, który ma wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące działalności oddziału płucnego.

Nadrzędnym celem działalności SP ZOZ w Słupcy jest świadczenie usług medycznych dla Mieszkańców na najwyższym poziomie. Priorytetem jest rozszerzanie działalności leczniczej, oraz podwyższanie jakości udzielanych świadczeń.
Na początku tego roku dostosowano liczbę łóżek w oddziałach do realnych potrzeb, z uwzględnieniem ich dotychczasowego wykorzystania. Dzięki temu możliwe było między innymi uruchomienie Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Pacjenci po leczeniu szpitalnym, wymagający rehabilitacji, pielęgnacji i opieki będą mogli od 1 września skorzystać z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, co usprawni proces terapeutyczny i jeszcze bardziej zoptymalizuje wykorzystanie łóżek w oddziałach szpitalnych – mówi Maria Grzelak Przełożona Pielęgniarek SP ZOZ w Słupcy.

Szpitalny pion internistyczny SP ZOZ w Słupcy stanowi łącznie 80 łóżek, umożliwiających leczenie stacjonarne w zakresie hospitalizacji. Oddział chorób wewnętrznych liczy 45 łóżek, w tym 5 łóżek intensywnej opieki medycznej oraz 5 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego. W pionie internistycznym, poza poradnią kardiologiczną oraz gastroenterologiczną, w której porad udzielają interniści, gastroenterolodzy i kardiolodzy planowane jest także wkrótce uruchomienie poradni chorób wewnętrznych, co umożliwiłoby ambulatoryjne leczenie poszpitalne, w ramach umowy z NFZ. Dzięki temu pacjenci po wyjściu z Oddziału Chorób Wewnętrznych szpitala mogliby kontynuować leczenie i diagnostykę u lekarzy prowadzących.

O Oddziale chorób Płuc i Gruźlicy – nowe poradnie
Podczas ostatniej konferencji prasowej podkreślano, że bardzo ważną komórką Szpitala w Słupcy jest oddział chorób płuc i gruźlicy, który liczy ogółem 35 łóżek szpitalnych wraz z pracownią bronchoskopii i gabinetami diagnostyczno – zabiegowymi. W planie inwestycyjnym na ten rok planowane są liczne zakupy sprzętu i wyposażenia na rzecz tego oddziału. W ramach ambulatoryjnego leczenia specjalistycznego działa także w strukturze SP ZOZ w Słupcy Poradnia chorób płuc i gruźlicy. W związku z pracami adaptacyjnymi pomieszczeń na potrzeby ZOL dokonano także remontów gabinetów lekarskich, sekretariatu oraz przeniesiono Poradnię chorób płuc i gruźlicy do wyremontowanych pomieszczeń w budynku zespołu poradni AOS, zlokalizowanym przy Szpitalu (budynek przychodni, II piętro), co widać na załączonych, poniższych zdjęciach. Dzięki temu znacznie poprawiono warunki dla pacjentów i personelu. Komfort obsługi uległ znacznej poprawie. Pomieszczenia po dotychczasowej poradni także gruntownie wyremontowano, wyposażono i wykorzystano na potrzeby gabinetów Oddziału chorób płuc i gruźlicy. Zainwestowano także w nowy sprzęt i aparaturę oraz planowane są dalsze bieżące inwestycje i doposażenie.

SP ZOZ w Słupcy dąży do poprawy standardów udzielanych świadczeń i dąży do rozszerzania oferty usług medycznych, finansowanych ze środków publicznych. Zdecydowanie dementuję rozpowszechniane niekiedy nieprawdziwe pogłoski, jakoby miała się zmniejszać liczba miejsc w jakimkolwiek zakresie, tym bardziej w zakresie chorób płuc. Jest to zdecydowanie nieprawda. Aktualnie w pionie internistycznym SP ZOZ w Słupcy na co dzień pracuje 10 lekarzy, w tym 9 specjalistów i 3 pulmonologów – informuje przełożona pielęgniarek.
Oprócz wspomnianych wcześniej inwestycji dyrekcja SP ZOZ w Słupcy dąży dodatkowo do nawiązania trwałej współpracy z nowymi specjalistami, w tym w dziedzinie chorób płuc oraz pielęgniarkami, żeby wręcz wzmocnić kadrowo oddział i poradnię. Dużym komfortem dla pacjentów będzie uruchomienie Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Działalność ta bardzo pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie oddziału Chorób Wewnętrznych, oraz Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy.
Dzięki temu będzie możliwe skrócenie średniego czasu pobytu w szpitalu i szybsze osiągnięcie założonych celów terapeutycznych. To także duże wsparcie dla rodzin i najbliższych pacjentów. Poza tym będziemy dążyli także do uruchomienia stacjonarnych świadczeń rehabilitacyjnych. O szczegółach i nowych ofertach świadczeń medycznych będziemy informowali na bieżąco – podkreśla Maria Grzelak.

Informacji na nasze zapytania prasowe udzielił nam SP ZOZ Słupca\

2 KOMENTARZE

  1. Przydałoby się utworzyć w Słupcy poradnię zdrowia psychicznego. Na bielawskiej nie można się dostać na nfz. Pacjenci do psychologa i psychiatry są zmuszeni jeździć do Konina lub Wrześni. A dlaczego w Słupcy tak ubogo w tą specjalizację? Depresje, nerwice i inne choroby są bardzo częste. Z zewnątrz człowiek się uśmiecha ale w środku cierpi😒

ZOSTAW ODPOWIEDŹ