Ekopracownia na miarę marzeń

1828
wyświetlenia

Niejeden uczeń marzy o tym, aby zdobytą wiedzę wcielić w czyn. Niestety, nie każda placówka ma możliwości, aby móc przeprowadzać jakiekolwiek badawcze doświadczenia. Z dniem wczorajszym stało się to możliwe w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie.

Stowarzyszenie Rozwinąć Skrzydła chcąc aktywnie włączyć się w działania na rzecz środowiska aplikowało w listopadzie ubiegłego roku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu o dotacje na projekt „Moja wymarzona ekopracownia – centrum edukacji ekologicznej”. Wniosek pozytywnie przeszedł ocenę formalną i merytoryczną i dzięki utrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 60.000,00 zł. Centrum powstało w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie. Dotacja z funduszu pozwoliła wyposażyć pracownię w nowoczesny sprzęt multimedialny oraz przyrządy i środki dydaktyczne niezbędne do przeprowadzania doświadczeń i badań.

W środę, 23 września odbyło się podsumowanie projektu oraz oficjalne otarcie pracowni biologicznej. W uroczystości udział wzięli: m.in. Zastępca Prezesa WFOŚiGW Marek Baumagart, wójt gminy Strzałkowo Dariusz Grzywiński, dyrektor wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady Powiatu Kaliskiego Wioletta Przybylska, lokalne władze, dyrektorzy jednostek oświatowych z gminy Strzałkowo i powiatu słupeckiego oraz przedsiębiorcy.

W drugiej części spotkania zaprezentowana została niezwykła lekcja pokazowa przygotowana przez Dorotę Wojtaszak oraz Marię Hodak i Marzenę Rewers z udziałem uczniów gimnazjum.

Co istotne, pracownia ma również charakter mobilny – o czym poinformował nas dyrektor placówki Piotr Gałan. Uczniowie będą mogli za pomocą sprzętu znajdującego się w pracowni wykonywać doświadczenia na zewnątrz. Z pracowni korzystać będą głównie uczniowie gimnazjum, ale będzie ona również udostępniana chętnym z innych jednostek oświatowych. Miejmy nadzieję, że współpraca Stowarzyszenia oraz strzałkowskiego gimnazjum nie poprzestanie na tym projekcie, a wkrótce pojawią się kolejne owocne pomysły na ubogacenie strzałkowskiej oświaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ