Dwa pożary sadzy kominowej w weekend!

248
wyświetlenia
Fot OSP Powidz

Komenda Powiatowa PSP w Słupcy odnotowuje coraz więcej zgłoszeń do pożarów sadzy w kominach. W miniony weekend doszło do dwóch pożarów sadzy kominowej.

Pierwszy pożar miał miejsce 13 lutego o godz. 2.48 w miejscowości Kosewo gm. Ostrowite. Strażacy po dojeździe na miejsce zabezpieczyli miejsce zdarzenia, następnie podali prąd wody przy użyciu lancy kominiarskiej, usunęli pozostałości z wyczystki komina i sprawdzili pomieszczenia miernikiem wielogazowym pod katem tlenku węgla. Na miejscu opracowały jednostki z JRG Słupca, OSP Ostrowite i Kosewo.

Do kolejnego pożaru doszło tego samego dnia o godz. 18.00 w Powidzu. Tutaj również zapaliły się sadze w kominie domku letniskowego. Strażacy po dojeździe wybrali zarzewia ognia z kominka oraz wyczystki komina, sprawdzili miernikiem wielogazowym pomieszczenia budynku oraz sprawdzili temperaturę komina kamerą termowizyjną. Na miejscu opracowały jednostki z JRG Słupca oraz OSP Powidz.

Strażacy ostrzegają!

Przepisy zobowiązują właściciela lub zarządcę nieruchomości do czyszczenia kominów. Mówi o tym § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719 – Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów). Zgodnie z nim, trzeba czyścić przewody wentylacyjne, dymowe, spalinowe. Najczęściej – cztery raz w roku – w budynkach, które są opalane węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej – dwa razy w roku – czyści się przewody w budynkach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym, natomiast przewody wentylacyjne – raz w roku.

Za zaniedbanie czyszczenia kominów można zostać ukaranym grzywną do 5 tysięcy złotych, nałożoną w postępowaniu sądowych, w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia. Poza tym osoba, która ubezpieczyła swój dom na przykład od pożaru, a nie może udowodnić, że regularnie czyściła i sprawdzała przewody, pozbawia się szansy na odszkodowanie za poniesione straty

Opracował: mł.ogn. M.Nachowiak
Zdjęcia: KP PSP Słupca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ