Duże różnice w podwyżkach pielęgniarek i położnych

2967
wyświetlenia

W wyniku wprowadzenia ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych, która wskazuje progi wynagrodzeń dla danych grup zawodowych. W przypadku pielęgniarek progi te okazują się bardzo zróżnicowane.

W planowanych zmianach pojawiły się duże różnice w podwyżkach płac dla tej grupy zawodowej. Jak poinformowała dyr. Iwona Wiśniewska podczas komisji zdrowia przy Starostwie Powiatowym 27 czerwca, ustawodawca nie zabezpieczył żadnych środków na ten cel i od 1 lipca podwyżki będą realizowane ze środków własnych placówki.
Chcę podkreślić, że grupa zawodowa pielęgniarek i położnych została skłócona ta ustawą. Różnica w płacy między grupami zawodowymi w zakresie pracy pielęgniarek i położnych jest na poziomie około 2 tys złotych zasadniczego wynagrodzenia. Powoduje to duże niezadowolenie. Pielęgniarka z tytułem magistra i specjalizacją ma mieć w 2019 około 4 tys, a pielęgniarka bez około 2 tys. złotych. Pielęgniarki akceptują zróżnicowanie ale to zróżnicowanie jest duże. Podczas pracy na oddziale wykonywanie tożsamej pracy z tak różnym wynagrodzeniem jest odbierane z poczuciem niesprawiedliwości – mówiła podczas komisji Iwona Wiśniewska.
Dodatkowym problemem jest fakt, że dyrektor obawia się o ośrodki finansowe szpitala na realizację podwyżek, których ustawa nie zabezpiecza a podwyżki wynagrodzeń będzie trzeba realizować.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ