Delegacja kleczewska z wizytą u francuskich partnerów

693
wyświetlenia

Młodzież z niemieckiego Wolfsberga i francuskiej gminy Lusigny przyjedzie w przyszłym roku do Kleczewa. Wszystko w ramach współpracy zagranicznej pn. “Mały Trójkąt Weimarski”. Delegacje z Kleczewa i Wolfsburga gościły w połowie września u francuskich partnerów.

Program wyjazdu KLECZEW-WOLFSBERG-LUSIGNY połączony był z wizytą w Parlamencie Europejskim. W drodze do Francji delegacje z Polski i Niemiec, zwiedziły Parlament Europejski. Tam zapoznały się z pracą europosłów, przyglądając się jednocześnie sesji PE. Delegacje miast partnerskich spotkały się z europosłem z Polski – Andrzejem Grzybem oraz europosłem z Niemiec – Dieterem Lebrecht – Kochem. Odbyła się debata pt. „Europejski dialog – Polska – Niemcy – Francja”. Obrady skupiły się na fakcie współpracy miast partnerskich w obrębie Wspólnoty Europejskiej. W trakcie spotkania rozmawiano o wizycie w Strasburgu dzieci i młodzieży z gmin Kleczew, Wolfsberg i Lusigny. Wizyta planowana jest w przyszłym roku. Warto podkreślić, że takie spotkanie odbyło się już w 2013 roku i zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie. Europosłowie zadeklarowali pomoc przy organizacji tego wydarzenia. Spotkanie zakończyły wspólne pamiątkowe zdjęcia. Oprócz wizyty w Parlamencie Europejskim grupa zobaczyła siedziby Rady Europy oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Podczas spotkania w Lusigny, z którą to gminą Kleczew współpracuje już od 10 lat rozmawiano na temat organizacji półkolonii dla dzieci gmin partnerskich z Polski, Niemiec i Francji. Program tego przedsięwzięcia ma opierać się nie tylko na walorach edukacyjnych i poznawczych, ma przede wszystkim zintegrować młodych ludzi i pozwolić na usystematyzowaną współpracę pomiędzy szkołami z Kleczewa, Wolfsberga i Lusigny. Burmistrz gminy i miasta Kleczew Marek Wesołowski zaproponował, aby pierwsze z cyklu międzynarodowe półkolonie odbyły się w Kleczewie w czerwcu 2018 roku. – To będzie niepowtarzalna okazja dozaprezentowania historii Polski i Polaków w związku ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę – powiedział burmistrz.

Zwieńczeniem spotkania była żartobliwa wymiana upominków. Od gminy Kleczew partnerzy z Niemiec i Francji otrzymali drewniane figury aniołów, które mają czuwać nad trójstronną współpracą.

Takie spotkania w ramach “Małego Trójkątka Weimarskiego” to już tradycja. Co roku odbywają się w innej gminie. Ubiegłoroczne odbyło się w Kleczewie i związane było z obchodami 650-lecia lokacji miasta Kleczewa.

źródło: kleczew.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ