Dąb dla policjanta

1941
wyświetlenia

W przeddzień Święta Niepodległości odbyła się w Trąbczynie uroczystość posadzenia Dębu Pamięci upamiętniającego policjanta asp. Teofila Klechamera, który został aresztowany przez NKWD i zginął w Twerze od strzału w tył głowy. W ten sposób mieszkańcy gminy Zagórów uczcili ofiarę zbrodni katyńskiej, patriotę, który urodził się w tej miejscowości, a zginął z rąk sowieckich oprawców. Dąb posadzili Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasz Trawiński i Starosa Powiatu Słupeckiegp Mariusz Roga.

Komitet Organizacyjny „Ocalić od zapomnienia” wraz z radnym Marcinem Uryckim wyszedł z inicjatywą posadzenia Dębu Pamięci i usytuowania w Trąbczynie tablicy upamiętniającej osobę asp. Teofila Klechamera urodzonego w 1895 r. w Trąbczynie, który został aresztowany przez NKWD i zginął w Twerze.

10 listopada do Trąbczyna zaproszono rodzinę poległego funkcjonariusza oraz policjantów, przedstawicieli lokalnego samorządu i mieszkanców. W uroczystościach brała udział kompania honorowa wielkopolskiej policji, poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Słupcy. Oprawę muzyczną zapewniła miejsko-gminna orkiestra dęta z Zagórowa.

Msza święta w intencji śp. Teofila Klechamera oraz wszystkich pomordowanych przez NKWD funkcjonariuszy wojska i policji zainaugurowała listopadową uroczystość. Eucharystii przewodniczył kapelan słupeckich policjantów ks. Hieronim Szczepaniak, homilię wygłosił proboszcz miejscowej parafii ks. Jan Walczak. Nastepnie wszyscy przeszli pod pomnik w Trąbczynie, gdzie komendanci oraz samorządowcy złożyli wiązanki kwiatów. Symbolicznego posadzenia Dębu Pamięci dokonali Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasz Trawiński i Starosa Powiatu Słupeckiegp Mariusz Roga. Tablice pamiatkowa odsłonili wnukowie zamordowanego aspiranta: Andrzej i Jan Klechamer. Kompania reprezentacyjna wielkopolskiej Policji oddała salwę honorową, odczytany został apel pamięci.

Okolicznościowe słowo wygłosił Starosta Słupecki oraz Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu. Serdecznie dziękuję za ten dąb – drzewo symbolizujące siłę i długowieczność – niech taka będzie pamięć o aspirancie Teofilu Klechamerze, i o wszystkich, którzy przyczynili się do wolności naszej Ojczyzny. Dziękuję Panu Marcinowi Uryckiemu – przewodniczącemu Komitetu Honorowego posadzenia Dębu Pamięci oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Dziękuję mieszkańcom Trąbczyna. Życzę, aby w powszedniości otaczały nas zawsze prawdziwe wartości, o które walczyli nasi przodkowie – powiedział nadinsp. Tomasz Trawiński.

Starszy posterunkowy Policji Państwowej (pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta) Teofil KLECHAMER s. Józefa i Jadwigi, urodził się 26.10.1895 r. w Trąbczynie. W policji służył od maja 1923. Przez wiele lat służbę pełnił w woj. tarnopolskim, a we wrześniu 1939 w Komisariacie Policji Państwowej w Tarnopolu. Za sumienną i oddaną służbę był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Wraz z początkiem II wojny śiatowej stał się ofiarą represji sowieckiego reżimu. Został zamordowany w 1940 r. w Twerze. Pochowano go w zbiorowej mogile na cmentarzu wojennym w Miednoje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ