Chcą zamknąć “betonkę” Strzałkowo – Powidz

1649
wyświetlenia

Gmina Powidz bierze aktywny udział w planowaniu ewentualnego nowego przebiegu dróg publicznych ze względu na rozwój bazy wojskowej w Powidzu. Będą to głównie drogi, które zastąpią obecne drogi powiatowe. Gminie zależy, żeby nowe drogi powstały, bo będą to drogi nowe, o bardzo dobrym standardzie od dawna oczekiwane.

Jedną z koncepcji jest zamknięcie fragmentu drogi powiatowej nr 3040 P (tzw. betonka ) na wysokości lotniska. Nowy przebieg tej drogi musiałby wieść bliżej miejscowości Polanowo. Gmina Powidz wnioskuje, żeby powstała zupełnie nowa droga, przebiegająca na granicy pól i lasów w tej miejscowości. Samorząd nie zgadza się na przejście nowej drogi przez obecną drogę gminną z uwagi na bliskość zabudowań oraz  sąsiedztwa Jeziora Powidzkiego.
Wnioskujemy również, żeby wytyczono północno-zachodnią obwodnicę Powidza i Przybrodzina. Proponowana przez nas droga biegłaby od istniejącej drogi powiatowej nr 2161P w miejscowości Ługi (trasa na Witkowo) i łączyłaby się z obecną drogą powiatową nr 3040 P za miejscowością Przybrodzin – informuje Jakub Gwit, wójt Powidza.

Przybrodzin i Powidz są to miejscowości turystyczne, o zwartej zabudowie i niektórych wąskich ulicach, położone nad Jeziorem Powidzkim, wobec czego zasadnym jest wyprowadzenie wzmożonego ruchu pojazdów, zwłaszcza ciężkich, poza teren miejscowości.

W temat zaangażowane są gminy Strzałkowa i gmina wiejska Słupca, bowiem dalsze części nowych dróg przebiegałyby po ich terenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ