Burza nas nie zaskoczy

1658
wyświetlenia

W poniedziałek, 27 czerwca na dachu budynku Starostwa Powiatowego w Koninie zainstalowano detektor burzowy. Urządzenie ma ostrzegać mieszkańców przed nadchodzącymi nawałnicami.

Jak poinformował Paweł Figurski z Biura Spraw Obronnych, dzięki detektorowi można śledzić każde wyładowanie elektryczne w promieniu 80 kilometrów od Konina. Pozwala on precyzyjnie określić miejsce powstania i rozwój komórki burzowej, a także ocenić jej intensywność oraz rodzaj wyładowań wraz z kierunkiem ich przemieszczania. Wykorzystanie przez urząd tej zaawansowanej technologii ma służyć informowaniu społeczności powiatu konińskiego o zagrożeniach meteorologicznych. Dane z detektora można śledzić on – line. Mapy z naniesionymi burzami są dostępne na stronie http://www.stacjameteo.pl/detektory_eu/konin.php.

Starostwo Powiatowe w Koninie zachęca też do korzystania z danych stacji meteorologicznej (również zamontowanej na dachu budynku urzędu). Informacje dotyczące między innymi: aktualnej temperatury i temperatury odczuwalnej, ciśnienia, wilgotności, wartości opadów, a także kierunku i prędkości wiatru, uaktualniane są co 2 minuty. Link dostępu do danych meteorologicznych: meteo24.nazwa.pl/konin/gauges.htm.  Sprawdzaliśmy – wszystko działa bez zarzutów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ