Biblioteka Pedagogiczna w Słupcy poleca:„Tajemnica z Auschwitz: prawdziwa historia”-Nina Majewska-Brown

269
wyświetlenia

Szukając książki…

Książka opowiada o młodej dziewczynie Stefani Stawowy, która przed II wojną światową wychowywała się w zamożnej rodzinie, jako panienka z tzw. dobrego domu. Przed wojną rodzice wybrali jej męża, który miał być dobrą partią dla takiej dziewczyny jak ona. Dziewczyna musiała zapomnieć o miłości z młodości i jako żona i matka najlepiej jak umiała prowadziła dom.
Wybucha II wojna światowa. Mąż walczy w lesie jako partyzant, jednocześnie nie interesuje się założoną przez siebie rodziną. Nie przejmuje się losem dzieci ani żony, narażając wszystkich domowników na aresztowania przez gestapo. Z jego winy, żona trafia do obozu w Auschwitz, gdzie znosi piekło, cudem przeżywa i po wojnie wraca do domu. Dzieci pozostawione same sobie przygarnia życzliwa sąsiadka. Mąż tymczasem zasłynął jako bohater AK.
„Czy można być bohaterem i tchórzem zarazem? Fatalnym mężem i jeszcze gorszym ojcem a jednak zasłużonym patriotą? Jaka jest najwyższa cena, którą można zapłacić za Polskę?” – stawia pytanie autorka książki , która skrupulatnie spisywała losy kobiety wysłuchując opowieści córek Stefani, które po wojnie jako dorosłe kobiety, dzieliły się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa.
Książka opowiada o przeżyciach Stefani w obozu. Autorka książki pisze: „…baraki, place apelowe i kilometry drutów pod napięciem. Głód, selekcja i ciągłe zagrożenie śmiercią. Paniczny strach o dzieci, wyrzuty sumienia i ból. A jednak przetrwała. Przeszła przez piekło Auschwitz, Ravensbrück, Flossenbürg. Przeżyła „marsz śmierci“ do Zwodau. Duża w tym zasługa Jürgena – strażnika – esesmana, który jak ona zostawił w domu dwie małe córeczki. To, co ich połączyło, to jeszcze przyjaźń czy już miłość. Tego nie napisał żaden scenarzysta, tę historię napisało życie.”
„Pragnę by świat zrozumiał, że prawdziwymi bohaterami nie zawsze są ci, stawiani na cokołach. My kobiety, zazwyczaj ciche i skromne, wspierające mężczyzn na frontach ich życiowej walki, aktorki drugiego planu, wielokrotnie płaciłyśmy najwyższą cenę za sławę naszych ojców, mężów i synów.”
Książka warta polecenia, nie tylko ukazuje historię milionów ludzi męczonych w niemieckich obozach śmierci, o której trzeba pamiętać, lecz również stawia przed czytelnikiem pytanie: czy w czasie działań wojennych można zachowywać się moralnie, zgodnie z własnym sumieniem, ludźmi i Bogiem? Opisana w książce historia dała mi wiele do myślenia.

Bogumiła Wawrzyniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ