Biblioteka Pedagogiczna w Słupcy poleca:„Smartfon – uniwersalne medium początku XXI wieku” pod redakcją Grażyny Penkowskiej

283
wyświetlenia

Szukając książki…

 

Media w dzisiejszych czasach są nieodłącznym elementem naszego życia. Nie wyobrażamy sobie dnia bez wysłania sms-a, sprawdzenia posta na Facebooku, czy znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytanie na forum. Fenomenalnym urządzeniem jest niewątpliwie smartfon, który daje możliwość dostępu do różnorodnych treści, czy aktywności.

„Smartfon – uniwersalne medium początku XXI wieku” pod redakcją Grażyny Penkowskiej to książka, która jest refleksją na temat roli współczesnych technologii
w przestrzeni społecznej.
Media to pośrednicy w komunikowaniu, pełniący fundamentalną rolę w transmisji informacji i wiedzy. Są obecne we wszystkich obszarach naszego funkcjonowania, z mediami pracujemy, odpoczywamy i realizujemy pasje. Głównym do tego narzędziem jest właśnie smartfon, będący logiczną i technologiczną konsekwencją pewnego kresu możliwości rozwojowych telefonu komórkowego. Ów rodzaj telefonu z funkcją ułatwionego redagowania wiadomości tekstowych oraz udoskonaloną rozdzielczością i jakością wykonywanych zdjęć zawładnął ludźmi na całym świecie, bez względu na wiek i wykształcenie. Świadczyć o tym może wzrost sprzedaży smartfonów, na podstawie badań firmy badawczej, która przeprowadziła wywiady z konsumentami na całym świecie. Analiza ich wypowiedzi budzi mrożące krew w żyłach wnioski: smartfony są nagminnie wykorzystywane w codziennym życiu, a ich użytkownicy szybko się od nich uzależniają. W książce opisane są czynności, jakie konsumenci najchętniej wykonują podczas używania swoich komórek.
Jeżeli chodzi o wpływ telefonów na kontakty międzyludzkie, trudno go jednoznacznie ocenić, ale możliwość komunikacji w dowolnym momencie z innym dowolnym użytkownikiem smartfona pozwala na wielomodalną komunikację, która dotychczas nie istniała na naszym poziomie dostępności. Stwierdzić zatem można, że współczesne media wspomagają działania człowieka we wszystkich obszarach życia i aktywności. Są niezbędne w pracy, jak i w czasie wolnym, przenikają życie zawodowe i prywatne, dostarczają wiedzy i urozmaicają naszą komunikację.
Niniejsza książka pokazuje rozważania na temat roli współczesnych technologii w przestrzeni społecznej. Pozycja składa się z trzech części. W pierwszej skupiono się na edukacyjnym kontekście mediów, a co za tym idzie smartfonów. Część druga pokazuje możliwości stosowania współczesnych urządzeń informacyjno-komunikacyjnych przez studentów. Część trzecia skupia się na ukazaniu roli smartfonów w naszym życiu. Wszystkie wyżej wymienione artykuły dają nam obraz rzeczywistości, która z uwagi na dynamikę rozwoju technologii jest zmienna i wymaga nieustannych refleksji i badań.
Wskazana publikacja przedstawia jakże ważny i aktualny temat w dzisiejszych czasach, jakim jest używanie przez nas smartfonów. Książka jest wzbogacona wynikami badań, które potwierdzają prawdziwość zawartych w niej danych. Zawiera ciekawe refleksje, dotyczące korzystania z telefonów i pozwala snuć swoje wnioski w tym zakresie. Jest napisana prostym, przystępnym językiem, a podział na części tematyczne jest wielkim atutem, ponieważ czyni treści bardziej przejrzystymi. Jest to książka, która powinna znaleźć się w rękach rodziców, nauczycieli oraz pedagogów, aby uświadomić im jak wygląda korzystanie z telefonów przez dzisiejszą młodzież. Powinien przeczytać ją także każdy z nas, aby mógł dostrzec jak rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych wpływa na naszą codzienność. Czy smartfony zawładną naszym życiem na dobre? Być może odpowiedź na to pytanie uzyskamy po przeczytaniu tej książki, którą gorąco polecam.

Anna Nowak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ