Biblioteka Pedagogiczna w Słupcy poleca… „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” Jolanty Sowińskiej – Gogacz i Błażeja Torańskiego

178
wyświetlenia

Szukając książki…

Wszyscy słyszeli o obozie Auschwitz-Birkenau i innych obozach zagłady, jednak czy wiedzą o tym, że w Łodzi na terenie żydowskiego getta Niemcy urządzili obóz dla polskich dzieci. Najmłodsze były niemowlętami, najstarsze liczyły szesnaście lat. Obóz funkcjonował od grudnia 1942 do wyzwolenia miasta w styczniu 1945 roku. Opowieść o dziecięcym piekle w jedynym niemieckim dziecięcym obozie koncentracyjnym na terenie Polski oddają do rąk autorzy Jolanta Sowińska– Gogacz i Błażej Torański. Połączył ich temat i cel ukazania światu dziecięcego obozu w Łodzi, który stanowi białą plamę na mapie II wojny światowej.
Autorzy zebrali obszerny materiał archiwalny, przeprowadzili wywiady z ocalałymi, by zaprezentować czytelnikom gehennę zgotowaną przez Niemców najmłodszym Polakom. Książka została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich opisuje historię łódzkiego obozu na ul. Przemysłowej. Czytelnik dowie się z jakich powodów i czyje dzieci umieszczane były w obozie. Druga część nosi tytuł Współczesność i zawiera rozmowy autorów z ocalałymi z obozu. Wstrząsający obraz losu dzieci dopełniają zdjęcia, fragmenty listów przez nie wysyłanych. Część trzecia świadczy o upamiętnieniu ofiar obozu, który był wyjątkowy w skali Europy. Dlatego uwiecznienie jego dziejów nie tylko w książce, ale także w przestrzeni sztuki i miasta autorzy przedstawiają jako konieczność i obowiązek.
Sięgając po tę książkę należy przygotować się na ogromne emocje, przerażające opisy, niewyobrażalny smutek, który porusza najbardziej wrażliwe struny ludzkiego sumienia. „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” to niezwykle cenny dokument, który powstał dzięki zaangażowaniu autorów i został na zawsze utrwalony.
Anna Tomal

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ