Biblioteka Pedagogiczna poleca…Ludzie przeciw technologii – Jamie Bartlett

159
wyświetlenia

Szukając książki…

Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację (i jak ją możemy ocalić) Jamie Bartlett
Oczywistym jest, że człowiek, aby kształtować opinie i wydawać sądy potrzebuje informacji. W dzisiejszych czasach nowoczesny obywatel odbiera niezliczoną ilość rywalizujących ze sobą faktów, danych, blogów, doniesień, komentarzy, dezinformacji, tabel, dziennikarstwa śledczego, fake newsów. Jak więc połapać się w tym szumie informacyjnym, który może wywoływać stres?
Stosujemy często uproszczone reguły wnioskowania, to znaczy unikamy informacji sprzecznych z naszym światopoglądem czy otaczamy się ludźmi podobnie myślącymi. Badania potwierdzają, że treści emocjonalne mają większe szanse znaleźć odzew w sieci. O tym właśnie jest książka, której autor bije na alarm twierdząc, że technologie związane z Internetem i mediami społecznościowymi zniszczą liberalną demokrację. Na poparcie swojej tezy przytacza liczne przykłady chociażby wpływ mediów społecznościowych na zwycięstwo w wyborach Donalda Trumpa.
Jamie Bartlett – brytyjski dziennikarz, autor bestsellerowych książek wyjaśnia jakimi metodami posługuje się Facebook, uświadamia jak naszymi życiowymi i politycznymi wyborami rządzą strony internetowe, jak nowe technologie ingerują w nasze życie, podsycają emocje. Według autora nie jest jeszcze za późno, by uratować demokrację, która uwikłana jest w konflikt z nowoczesnymi technologiami. Dziś nadal zwycięża technologia, ale książka podpowie nam jak ocalić świat, w którym liczą się inne wartości niż pieniądz, władza czy nienawiść.

Anna Tomal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ