Bałkańska wyprawa słupeckich motocyklistów-Wesoły cmentarz (2)

1018
wyświetlenia

 Po noclegu w przepięknych Bieszczadach grupa słupeckich motocyklistów wyruszyła w dalszą drogę ku drodze transylwańskiej. Przez malowniczą Słowację i gorące Węgry motocykliści dotarli do Rumunii.

Pierwszy przystanek miejscowość Sapanta i Wesoły Cmentarz. Cmentarz jest zlokalizowany wokół cerkwi w rumuńskiej miejscowości Săpânța, w okręgu Marmarosz w północnej części Rumunii, ok. 2 km od granicy z Ukrainą.
O wyjątkowości cmentarza w skali Europy stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem.
“Pod tym ciężkim krzyżem / Leżą zwłoki mojej teściowej / Postaraj się jej nie zbudzić / Bo skróci mnie o głowę” – to jeden z ponad 800 rymowanych epitafiów znajdujących się na nagrobkach Wesołego Cmentarza
Mogliśmy zobaczyć coś niezwykłego. Zupełnie inne spojrzenie na miejsce, które zawsze kojarzy się z utratą bliskiej osoby. Naprawdę niezwykle miejsce – wspomina Ewa – Mieliśmy również okazje przekonać się, jak duża jest gościnność rumuńskich ludzi. Podczas zakwaterowania zostaliśmy ugoszczeni lokalnymi przysmakami. Właściciel agroturystyki robił wszystko, żebyśmy jak najlepiej wspominali pobyt u niego. To było wspaniale.
Przed motocyklistami kolejny gorący dzień i kolejne wspaniałe miejsca do odwiedzenia.

Piotr Stróżyk

Poprzednie:
1. https://wirtualnyregion.pl/balkanska-podroz-slupeckich-motocyklistow-cel-zwiedzanie-rumunii/

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ