Audycje Pani Hanki – V.Nabokow; rozmowa z wybitnym artystą słupeckim Maciejem Pietraszakiem

468
wyświetlenia

W tej edycji “Monologów o książkach” autorka audycji przypomina kultową powieść Vladimira Nabokowa “Lolita”.

Wielką zaletą audycji Pani Hanki Kasperskiej Stróżyk jest zwyczaj zachowywania w pamięci poprzez przybliżanie słuchaczom sukcesywnie wspaniałych twórców regionu słupeckiego. Nie są to zwyczajni regionalni twórcy. Pani Hanka znajduję prawdziwie wielkich artystów, którzy gdyby pochodzili z miast takich jak Warszawa już dawno zostaliby zauważeni i znani.
Przykładem takiego wybitnego artysty jest Maciej Pietraszak, z którym prowadząca przeprowadziła rozmowę o jego sztuce i wrażliwości twórczej. Rozmowa odbyła się w piątek 4 lipca 1997. Poniżej podajemy linki do niektórych utworów tego wielkiego formatu artysty, który z racji braku doświadczenia menagerskiego, pochodzenia z małego miasteczka praktycznie nie miał żadnych szans na ogólnopolską karierę, na która swoim talentem i wybitnymi utworami zasłużył bardziej niż niejeden współczesny polski celebryta.
Pana Macieja można spotkać na spacerze, w marketach słupeckich podczas zakupów. Już nie komponuje swoich piosenek, ale nadal żyje godnie i uczciwie. jak w swoich piosenkach.

Piotr Stróżyk

Piosenki Maciej Pietraszaka – Przykłady
1. Kłamstewko
2. Statek
3. Dabadej

O autorce audycji:
Hanka Kasperska – Stróżyk była Kierownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy. Jedną z jej pasji była praca w radiu. Realizowała ją z dużym powodzeniem jako autorka audycji “Monologi o książkach” w Wielkopolskim Radiu Warta Jerzego Górskiego.
Pani Hanka zmarła w lipcu 2019. Jako redaktor Głosu Słupcy chcę upamiętnić jej niebanalną i wyjątkowa działalność radiową.
(Audycje realizowane były w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i rejestrowane na kasetach magnetofonowych, z których dźwięk został przerobiony na format cyfrowy za co serdecznie dziękujemy Andrzejowi Rubajczykowi)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ