Audycje Pani Hanki- Dario Fo “Śmierć fabrykanta”; Jedyne słuchowisko radiowe zrealizowane przez słupczan!

378
wyświetlenia

W specjalnym wydaniu “Monologów o książkach” pani Hanka Kasperska Stróżyk przedstawia państwu słuchowisko radiowe na podstawie sztuki Dario Fo “Śmierć fabrykanta”.

Jest to jedyne słuchowisko radiowe według pomysłu pani Hanki, wyprodukowane i stworzone w Słupcy przez pracowników ( w większości słupczan) Wielkopolskiego Radia Warta.
W słuchowisku występują: Marta Borowiecka – Drygała, Joanna Górska, Hanka Kasperska – Stróżyk, Artur Górski, Krzysztof Raczyński, Hubert Styziński, Andrzej Durski, Piotr Górny.

Laureatem Nagrody Nobla 1997 został kontrowersyjny pisarz, dramaturg, aktor, autor dowcipnych piosenek estradowych Dario Fo. Napisał blisko 70 utworów scenicznych. W Polsce pisarz nie miał dobrego obiegu książkowego. Tylko jedna sztuka pisarza ukazała się w dwóch różnych przekładach, w czasopismach 1970 Dialog”Pogrzeb fabrykanta” tłum. Maciej Czerwiński i 1976 Literatura na świecie przekł. Kazimiera Fekecz pod tytułem “Pogrzeb pracodawcy” sztuki Dario Fo były wystawiane w niektórych teatrach polskich.
Dario Fo spopularyzował teatr polityczny. Czterokrotnie był oskarżany o przestępstwa światopoglądowe. W 1980 odmówiono mu wizy do USA ponieważ miał powiązania z lewicowymi ugrupowaniami militarnymi. To spowodowało wielkie kontrowersje wobec werdyktu Akademii Szwedzkiej, która przyznała Dario Fo Literacką Nagrodę Nobla.

Piotr Stróżyk

O autorce audycji:
Hanka Kasperska – Stróżyk była Kierownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy. Jedną z jej pasji była praca w radiu. Realizowała ją z dużym powodzeniem jako autorka audycji “Monologi o książkach” w Wielkopolskim Radiu Warta Jerzego Górskiego.
Pani Hanka zmarła w lipcu 2019. Jako redaktor Głosu Słupcy chcę upamiętnić jej niebanalną i wyjątkowa działalność radiową.
(Audycje realizowane były w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i rejestrowane na kasetach magnetofonowych, z których dźwięk został przerobiony na format cyfrowy za co serdecznie dziękujemy Andrzejowi Rubajczykowi)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ