Dożynki Gminne w Witkowie udane

1722
wyświetlenia

W tym roku pogoda podczas Dożynek Gminnych dopisała, a gwiazda wieczoru Freaky Boys rozgrzali publiczność i zaprosili do wspólnego tańca.

Dożynki to święto połączone z obrzędami dziękczynienia za ukończenie żniw i prace polowe. Już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że wszyscy zaangażowani włożyli wiele wysiłku w przygotowanie tegorocznych uroczystości. Było to widać po barwnych dekoracjach, stoiskach i wystawach. Całość uroczystości zainaugurowała uroczysta Msza Święta Dziękczynna w kościele pw. Św. Mikołaja w Witkowie celebrowana przez Proboszcza witkowskiej parafii ks. Stanisława Goca. W jej trakcie homilię wygłosił Wikariusz parafii ks. Jacek Wichłacz. Podczas uroczystej Mszy świętej z udziałem mieszkańców, zaproszonych gości, rolników oraz władz Gminy, zgromadzeni podziękowali za tegoroczne zbiory i kolejny rok owocnej pracy. Następnie ulicami miasta ruszył barwny dożynkowy korowód złożony m.in. ze Starostów dożynek, delegacji sołectw, pocztów sztandarowych, mieszkańców naszej Gminy. Rolę Starostów w tym roku pełnili: Paulina Bednarek oraz Grzegorz Cieślicki.

Rozpoczęcie uroczystości

Uroczystego otwarcia Dożynek Gminnych dokonał burmistrz Marian Gadziński, który zaczął od oficjalnej przemowy:

– Dożynki to dla rolników i mieszkańców wsi bardzo ważna uroczystość. To przede wszystkim okazja do dziękczynienia za uzyskane plony i do podziękowania rolnikom za ich pracę… Tegoroczne warunki atmosferyczne sprawiły, że początek żniw przeciągnął się w czasie. Mam tutaj na myśli żniwa rzepaczane, które były opóźnione blisko 2 tygodnie, co mogło skutkować wydłużeniem się całej akcji żniwnej, ale mimo początkowych trudności pogoda nadrobiła swoje zaległości… Pracę rolnika wspiera technika i postęp techniczny. Rolnicy mają dostęp do nowoczesnego sprzętu, różnych maszyn i urządzeń, które ułatwiają pracę, ale mimo tej nowoczesności, cały proces rolniczych upraw czy też hodowli musi być jednak nadzorowany i kontrolowany. W tym dniu dożynkowym, właśnie za ten trud i wytężoną pracę, chcemy Wam – Rolnikom podziękować. W imieniu witkowskiego samorządu gratuluję inwestowania w gospodarstwa, wprowadzania nowoczesnych technologii. Dziękuję za zaangażowanie, za Waszą pracę i za to wszystko co robicie na rzecz gminnego rolnictwa – przemawiał Marian Gadziński.

W dalszej części uroczystości dożynkowych zgodnie ze zwyczajem – Starosta i Starościna dożynek przekazali chleb wypieczony ze zbóż zebranych w czasie tegorocznych żniw. Okazałe bochenki złożyli na ręce Burmistrza Mariana Gadzińskiego oraz Proboszcza Stanisława Goca, którzy podzielił następnie ten chleb między gości i mieszkańców.

Występy artystyczne podczas Dożynek

Wśród zespołów, które umilały czas wszystkim uczestnikom tegorocznych dożynek znalazły się m.in. Orkiestra Dęta Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie, Zespół Folklorystyczny „SNUTKI”, Zespół Flożaletowy „Wietrzyki”, Zespół Śpiewaczy „My Młodzi” oraz Kapela Odjazdowa z Witkowa.

Wieńce żniwne

Jednym z istotnych punktów programu tegorocznych dożynek było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec. W wyniku prac Komisja w składzie: Przewodniczący Komisji Marian Łukowski członkowie: Anna Malendowicz-Koteras, Angelika Larus, Kamila Pawłowska, Adolf Pławczyk, Edmund Rybarczyk wyróżniono i nagrodzono następujące wieńce dożynkowe:

I miejsce wieniec dożynkowy Sołectwo Małachowo Złych Miejsc,
II miejsce wieniec dożynkowy Sołectwo Srzyżewo Witkowskie,
III miejsce wieniec dożynkowy Sołectwo Malenin.

Losowanie nagród w loterii fantowej

O godzinie 18,00 miało z kolei miejsce losowanie głównych nagród w trzech loteriach fantowych prowadzonych w trakcie całych uroczystości. Dochód z loterii zostanie przekazany na cele charytatywne. Wśród głównych nagród, które można było wygrać znalazły się m.in. telewizor, pralka, kosiarka, rower, grill, robot wielofunkcyjny, żelazko, 2 stoliki kawowe oraz 2 krzesła obrotowe.

Freaky Boys gwiazdą wieczoru

Gwiazdą uroczystości dożynkowych był zespół „Freaky Boys”, który swoim występem wzbudził gromki aplauz wśród publiczności. Święto dożynkowe zakończyło się zabawą taneczną. Mieszkańcy do późnych godzin nocnych bawili się przy muzyce zespołu „DUET”.

źródło: witkowo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ