5-osobowa rodzina mogła zginąć od tlenku węgla!

1229
wyświetlenia

W nocy 5 marca we wsi Różanna gm. Orchowo doszło do bardzo groźnego zdarzenia. Dyżurny SKKP w Słupcy odebrał zgłoszenie o 3.13. Ze zgłoszenia wynikało, że członkowie czteroosobowej rodziny z niewyjaśnionych przyczyn mdleją.

Podejrzenie padło od razu na obecność tlenku węgla. Na miejsce zostały wysłane niezwłocznie jednostki z JRG w Słupcy oraz Mogilna a także najbliższe jednostki OSP. Zadysponowano również Zespół Ratownictwa Medycznego. Okazało się, że z pieca na ekogroszek wydostaje się tlenek węgla, który jakąś drogą z podpiwniczonej kotłowni przedostał się do mieszkania. Mężczyzna czując się bardzo źle wstał w nocy i jeszcze o własnych siłach zauważył, że córka, syn oraz żona tracą przytomność. Dyspozytor przyjmujący zgłoszenie polecił niezwłocznie otworzyć okna w celu przewietrzenia mieszkania. Cała rodzina z trudnościami ale o własnych siłach opuściła mieszkanie. Przybyli na miejsce strażacy stwierdzili bardzo duże stężenie w mieszkaniu tlenku węgla. Jednocześnie sprawdzono piec oraz przewody kominowe, które nie były drożne. Okazało się również że w pomieszczeniu gdzie znajdował się piec nie było wentylacji, co oprócz niedrożności przewodów kominowych mogło być przyczyną tak dużego stężenia tlenku węgla.
Można powiedzieć, że rodzina i sąsiad który mieszkał nad nimi mieli ogromne szczęście, że przeżyli. Wszystkie pięć osób w tym dwójka dzieci zostali zabrani do szpitala.
Przypominamy o rzetelnym sprawdzaniu, czyszczeniu pieców oraz przewodów kominowych. Pamiętajmy żeby sprawdzać ich stan gdyż jak w tym przypadku się okazało, że ich czyszczenie nie było wykonane sumiennie lub o nim zapomniano. Przypominamy również, że zakup czujki tlenku węgla może nam uratować życie. Należy pamiętać o sprawdzaniu stanu tej czujki, gdyż regularna wymiana baterii w urządzeniu jest konieczna do prawidłowego jego działania.

Inf. PSP Słupca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ