10 lat w Unii Europejskiej

1148
wyświetlenia

1 maja 2004 roku Polska została przyjęta w poczet członków Unii Europejskiej. W miniony piątek w słupeckim gimnazjum przygotowano miejskie obchody jubileuszu 10-lecia w UE.DSC_0360– Po latach starań trwających w zasadzie od pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku doszło do momentu kulminacyjnego, kiedy to 7  i 8 czerwca 2003 roku w dwudniowym ogólnokrajowym referendum roku aż 77% Polaków pozytywnie odpowiedziało na pytanie „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”. Bardziej istotną sprawą było jednak, ilu naszych rodaków zechce w ogóle wypowiedzieć się w sprawie akcesji. Ważność referendum i jego wiążący werdykt zależał bowiem od uczestnictwa w nim ponad połowy uprawnionych do głosowania. Po ogłoszeniu  tuż po zamknięciu urn informacji, że w referendum wzięło udział ponad 58% uprawnionych, tak naprawdę już mogliśmy się cieszyć, nie czekając na ostateczną relację odpowiedzi tych na „tak” i tych na „nie”. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej stało się faktem. – podkreślił podczas uroczystego apelu burmistrz Słupcy Michał Pyrzyk.

Ogromny napływ europejskich pieniędzy pozwolił na skuteczne działania rozwojowe w Słupcy i w całym powiecie Słupeckim.

Za pieniądze pozyskane z Unii poszerzono ofertę przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wyposażono te placówki w niezbędny sprzęt dydaktyczny, nie tylko komputerowy. Młodzież uczestniczy w programach współfinasowanych przez wspólnotę. Otrzymane pieniądze unijne pozwoliły między innymi na wyremontowanie i budowę dróg, na przykład ulicy Kopernika w Słupcy, odrestaurowanie zabytków, a także zakup nowoczesnego sprzętu dla jednostek kultury, jak choćby projektorów cyfrowych dla potrzeb słupeckiego kina.

Dzięki środkom unijnym słupecki szpital mógł pozyskać nowoczesny sprzęt diagnostyczny i ratujący nasze zdrowie i życie, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej mógł rozszerzyć zakres usług dla najbardziej potrzebujących, rozbudował się Zakład Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych, a dzięki dotacji udzielanych przez Powiatowy Urząd Pracy można było aktywizować zawodowo osoby młode i starsze, a wielu mogło założyć swoją pierwszą działalność gospodarczą. Działający już przedsiębiorcy mogli spełnić marzenia o pełnym wyposażeniu swojej firmy, czy wprowadzeniu innowacji do swojego biznesu.

DSC_0367– W trosce o środowisko naturalne w Koninie za środki unijne budowana jest dla całego regionu spalarnia odpadów, a także możliwa była termomodernizacja powiatowych obiektów użyteczności publicznej. Dla naszego bezpieczeństwa zmodernizowane zostały urządzenia hydrotechniczne na Jeziorze Słupeckim. Rokrocznie rolnicy naszego powiatu otrzymują w postaci dopłat bezpośrednich  i rozmaitych dotacji kwotę przekraczającą wysokość budżetu samorządu powiatowego. Jest to na pewno niedokończona wyliczanka działań i instytucji wspartych z funduszy unijnych, z ich dobrodziejstw korzystamy często na co dzień nawet nie zdając sobie z tego sprawy. – podkreślał burmistrz Pyrzyk.
Po uroczystościach w szkole młodzież gimnazjalna wspólnie z zaproszonymi gośćmi udało się na przemarsz ulicami miasta.DSC_0363

ZOSTAW ODPOWIEDŹ